Login
songfestival 2022
Home » Blog » Songfestival » Eurovisie Songfestival 2022 uitslag en informatie

Eurovisie Songfestival 2022 uitslag en informatie

Lees hier alles over het Eurovisie Songfestival 2022 in Italië. Bekijk ook de uitslag en op welke posities de landen zijn geëindigd. Deze pagina bevat alle informatie die je moet weten over het Songfestival 2022.

Omdat je op deze pagina zoveel informatie kunt vinden over het Eurovisie Songfestival, hebben we een overzichtelijke inhoudsgave gemaakt met alle onderwerpen.

eurovisie songfestival

Wat kost gokken jou? Stop op tijd. 18+

Uitslag songfestival 2022

Oekraïne heeft, zoals werd verwacht bij de bookmakers, het Songfestival gewonnen met 631 punten. De overwinning is mede te danken aan de televoters. De kijker gaf in totaal 439 punten aan het nummer Stefania van de de band Kalush Orchestra.

Na het geven van de punten door de vakjury’s stond Oekraïne op een vierde plaats, Sam Ryder (Verenigd Koninkrijk) stond toen nog fier aan kop. Vervolgens maakte de overweldigende hoeveelheid aan stemmen van het publiek Oekraïne tot de grote winnaar.

Nederland eindigde met zangeres S10 en het liedje De Diepte op een elfde plek.

PlekLandArtiestTitelTotaalTeleJury
1OekraïneKalush OrchestraStefania631439192
2Ver. KoninkrijkSam RyderSpace Man466183283
3SpanjeChanelSloMo459228231
4ZwedenCornelia JakobsHold Me Closer438180258
5ServiëKonstraktaIn Corpore Sano31222587
6ItaliëMahmood & BlancoBrividi268110158
7MoldaviëZdob _i ZdubTrenuleţul25323914
8GriekenlandAmanda TenfjordDie Together21557158
9PortugalMaroSaudade, saudade20736171
10NoorwegenSubwoolferGive That Wolf a Banana18214636
11NederlandS10De Diepte17142129
12PolenOchmanRiver15110546
13EstlandStefanHope1419843
14LitouwenMonika LiuSentimentai1289335
15AustraliëSheldon RileyNot the Same1252123
16AzerbeidzjanNadir RustamliFade To Black1063103
17ZwitserlandMarius BearBoys Do Cry78078
18RoemeniëWRSLlámame655312
19BelgiëJeremie MakieseMiss You64559
20ArmeniëRosa LinnSnap612140
21FinlandThe RasmusJezebel382612
22TsjechiëWe Are DomiLights Off38533
23IJslandSysturMeð Hækkandi Sól201010
24FrankrijkAlvan & AhezFulenn1789
25DuitslandMalik HarrisRockstars660

Eurovisie Songfestival liedjes

Beluister (en bekijk) in onderstaande video in sneltreinvaart alle inzendingen van alle 40 deelnemende landen aan het Eurovisie Songfestival 2022. Verder in dit artikel kun je ze allemaal 1-voor-1 helemaal luisteren.

Ontvang een gratis bonus zodat je kunt gokken bij een van deze legale online casino’s in Nederland.

Eurovisie Songfestival 2022

Het Eurovisie Songfestival vond plaats in Italië in de stad Turijn. Italië mocht het festijn organiseren omdat het in 2021 het Songfestival won met de rockband Maneskin. De presentatie was handen van de hosts, te weten: Alessandro Cattelan, Laura Pausini en Mika.

Europa verbinden in tijden van oorlog

Deze editie was speciaal omdat de oorlog die Rusland voert tegen de Oekraïne de Europese landen door het Eurovisie Songfestival dichter bij elkaar brengt. Het is voor velen een moeilijke tijd en daarom is het goed dat we ons als Europa verbinden en laten zien dat we staan voor vrede en vrijheid.

Muziek verbindt mensen en tijdens dit feestje kunnen we even alle problemen in de wereld vergeten. Of kun je jezelf realiseren dat vrijheid niet vanzelfsprekend is en dat we die moeten koesteren.

eurovision fans

Songfestival is guilty pleasure

Het songfestival wordt elk jaar populairder. Steeds meer mensen zijn fan van het Eurovisie Songfestival. Een aantal jaar geleden werd je uitgelachen als je zei dat je naar het Songfestival ging kijken. Tegenwoordig is dat wel anders.

Steeds meer mensen kijken en durven er voor uit te komen naar het Eurovisie Songfestival te kijken. Kijken naar het Songfestival is een guilty pleasure geworden.

Hele vriendengroepen gaan bij elkaar kijken voorzien van oranje outfits, porties bitterballen en rijkelijk vloeiende alcoholische dranken. Natuurlijk mag de Eurovisie scorelijst niet ontbreken. Want Nederlanders vinden het nu eenmaal leuk om een poule in te vullen.

hoe laat songfestival

Wanneer is het Songfestival 2022?

De twee halve finales werden gehouden op dinsdag 10 mei en donderdag 12 mei. De finale vond plaats op zaterdag 14 mei.

Hoe laat Songfestival?

Het Eurovisie Songfestival begon om 21:00 uur. Zowel de halve finales als de finale starten om 21:00 uur.

Songfestival op televisie

De twee halve finales en de finale werden uitgezonden op de Nederlandse tv bij de AVROTROS op NPO1. De uitzendingen startten om 21:00. Jan Smit en Cornald Maas verzorgden het commentaar.

Sander Lantinga die het vorig jaar nog zo grappig deed is dus weer ingeruild voor Jan Smit. Blijkbaar is de AVROTROS uiterst tevreden over het uitstekende commentaar van Jan Smit.

Stemmen songfestival

Wij als Nederlander konden stemmen tijdens de eerste halve finale waarin S10 Nederland vertegenwoordigt. Uiteraard kon je niet stemmen op Nederland zelf.

de hosts dit jaar met o.a. Laura Pausini

Hoeveel landen Songfestival 2022?

Er dedn 40 landen mee aan het Eurovisie Songfestival 2022 in Italië. In de finale deden er in totaal 25 landen mee.

Alle landen (behalve Rusland) die in 2021 deelnamen, deden ook in 2022 mee. Daarbij zijn Montenegro en Armenië toegevoegd. De laatste twee deden dus na een korte periode van afwezigheid weer mee.

Lijst deelnemers songfestival 2022

LandArtiestLied
AlbaniëRonela HajatiSekret
ArmeniëRosa LinnSnap
AustraliëSheldon RileyNot The Same
AzerbeidzjanNadir Rüstəmli
BelgiëJérémie MakieseMiss You
BulgarijeIntelligent Music ProjectIntention
CyprusAndromacheEla
DenemarkenREDDIThe Show
DuitslandMalik HarrisRockstars
EstlandStefanHope
FinlandThe RasmusJezebel
FrankrijkAlvan & AhezFulenn
GeorgiëCircus MircusLock Me In
GriekenlandAmanda TenfjordDie together
IerlandBrookeThat's rich
IJslandSigga, Beta & ElínMeð hækkandi sól
IsraëlMichael Ben DavidI.M
ItaliëMahmood & BlancoBrividi
KroatiëMMia DimšićGuilty pleasure
LetlandCiti ZēniEat Your Salad
LitouwenMonika LiuSentimentai
Noord MacedoniëAndreaCircles
MaltaEmma MuscatI Am What I Am
MoldaviëZdob & FrațiiTrenulețu
MontenegroVladanaBreathe
NederlandS10De Diepte
NoorwegenSubwoolferGive that wolf a banana
OekraïneKalush OrchestraStefania
OostenrijkLUM!X feat. Pia MariaHalo
PolenOchmanRiver
PortugalmaartSaudade, saudade
RoemeniëWRSLlámame
San MarinoAchille LauroStripper
ServiëKonstraktaIn corpore sano
SloveniëLPSDisko
SpanjeChanelSloMo
TsjechiëWe Are DomiLights off
Verenigd KoninkrijkSam RyderSpaceman
ZwedenCornelia JakobsHold me Closer
ZwitserlandMarius BearBoys do cry

Mocht Rusland meedoen aan het Songfestival?

Nee, Rusland mocht niet meedoen. Dat heeft organisator EBU op 25 februari 2022 besloten.

Hoeveel landen finale Songfestival 2022?

Er namen in totaal 25 landen deel aan de finale van het Eurovisie Songfestival in Italië. De zogenoemde Big Five (Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk) plaatsten zich direct voor de finale.

Omdat gastland Italië één van deze vijf landen is, traden er 25 landen in de finale aan in plaats van 26.

Elke halve finale gingen er 10 landen door naar de grote finale op zaterdag 14 mei 2022.

Eurovisie Songfestival halve finale

Tijdens het Eurovisie Songfestival 2022 in Italië waren er twee halve finales. Vorig jaar deed Nederland automatisch mee aan de finale. Nu moest Nederland zich nog kwalificeren voor de finale.

Loting bepaalde dat Nederland met S10 in de eerste halve finale optrad. De eerste halve finale was op dinsdag 10 mei, de tweede op 12 mei.

Elke halve finale gingen er 10 landen door naar de grote finale op zaterdag 14 mei.

kalush orchestra ukraine

Inzending Oekraïne songfestival 2022

Puntentelling Songfestival

Elk land geeft twee keer punten: een vakjury en de kijkers thuis (televoters). Zowel de vakjury als de televoters verdelen de volgende punten: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 en 12 punten.

De eindresultaten van de halve finales en de finale komen voor de helft van de vakjury’s en voor de helft van de kijker thuis. Stemmen kan via de Eurovision-app, per telefoon en sms.

Uitslag finale songfestival

Nadat alle deelnemende landen hebben opgetreden krijgen de televoters ongeveer een uur de tijd om te stemmen. Uiteraard mag je niet stemmen op je eigen land. De uitslag van de finale bestaat uit twee onderdelen: de uitslag van de vakjury en de uitslag van de televoters.

Bij de uitslag van de vakjury wordt er met een vertegenwoordiger van elk land contact gelegd via een straalverbinding.

In beeld verschijnen op het scorebord de punten die het punten gevende land aan andere landen heeft gegeven, behalve de drie hoogste puntenaantallen (8, 10 en 12 punten). Deze noemt de vertegenwoordiger van het land op.

Nadat alle landen de jury punten heeft gegeven is het tijd voor het tweede deel van de punten, de punten van de kijkers (televoting). De laatste jaren begint deze uitslag met het doorgeven van het aantal punten van het land dat laatste staat.

Vervolgens worden de punten toegekend aan het land dat een plek hoger staat. Totdat we zijn aanbeland bij de nummer 1. Het kan best zijn dat het aantal punten gegeven door de televoters tegenvalt en hierdoor de nummer 2 er met de songfestival overwinning van door gaat.

s10 de diepte songtekst

foto credits: Marie Wynants

Volgorde finale songfestival 2022

Bekijk hieronder de volgorde waarin de landen optreden tijdens het Eurovisie Songfestival 2022.

Nederland is met S10 als elfde aan de beurt. Nederland komt na Spanje en voor Oekraïne. Het dance nummer van Tsjechië opent het Eurovisie songfestival gevolgd door Roemenië, de heerlijke guilty pleasure song van dit songfestival.

De startvolgorde is bepaald door de producers. Die houden in de volgorde o.a. rekening met een goede balans van type liedjes. Zo wordt vermeden dat er bijvoorbeeld allemaal rustige nummer achter elkaar aan de beurt zijn.

Nr.LandArtiestLied
1TsjechiëWe Are DomiLights off
2RoemeniëWRSLlámame
3PortugalmaartSaudade, saudade
4FinlandThe RasmusJezebel
5ZwitserlandMarius BearBoys do cry
6FrankrijkAlvan & AhezFulenn
7NoorwegenSubwoolferGive that wolf a banana
8ArmeniëRosa LinnSnap
9ItaliëMahmood & BlancoBrividi
10SpanjeChanelSloMo
11NederlandS10De Diepte
12OekraïneKalush OrchestraStefania
13DuitslandMalik HarrisRockstars
14LitouwenMonika LiuSentimentai
15AzerbeidzjanNadir RüstəmliFade To Black
16BelgiëJérémie MakieseMiss You
17GriekenlandAmanda TenfjordDie together
18IJslandSigga, Beta & ElínMeð hækkandi sól
19MoldaviëZdob & FrațiiTrenulețu
20ZwedenCornelia JakobsHold me Closer
21AustraliëSheldon RileyNot The Same
22Verenigd KoninkrijkSam RyderSpaceman
23PolenOchmanRiver
24ServiëKonstraktaIn corpore sano
25EstlandStefanHope
s10 kleding outfit jurk

Eerste halve finale songfestival 2022

 LandArtiestLiedje
1AlbaniëRonela HajatiSekret
2LetlandCiti Z_niEat Your Salad
3LitouwenMonika LiuSentimentai
4ZwitserlandMarius BearBoys do cry
5SloveniëLPSDisko
6OekraïneKalush OrchestraStefania
7BulgarijeIntelligent Music ProjectIntention
8NederlandS10De diepte
9MoldaviëZdob și Zdub & Frații AdvahovTrenulețu
10PortugalMaroSaudade, saudade
11KroatiëMia DimšićGuilty pleasure
12DenemarkenREDDIThe show
13OostenrijkLUM!X feat. Pia MariaHalo
14IJslandSigga, Beta & ElínMeð hækkandi sól
15GriekenlandAmanda TenfjordDie together
16NoorwegenSubwoolferGive that wolf a banana
17ArmeniëRosa LinnSnap
-RuslandUitgesloten van deelname

Tweede halve finale songfestival 2022

 LandArtiestLied
1FinlandThe RasmusJezebel
2IsraëlMichael Ben DavidI.M
3ServiëKonstraktaIn corpore sano
4AzerbeidzjanNadir RüstəmliFade to black
5GeorgiëCircus MircusLock Me In
6MaltaEmma MuscatI Am What I Am
7San MarinoAchille LauroStripper
8AustraliëSheldon RileyNot The Same
9CyprusAndromacheEla
10IerlandBrookeThat's rich
11Noord MacedoniëAndreaCircles
12EstlandStefanHope
13RoemeniëWRSLlámame
14PolenOchmanRiver
15MontenegroVladanaBreathe
16BelgiëJérémie MakieseMiss You
17ZwedenCornelia JakobsHold me Closer
18TsjechiëWe Are DomiLights off
rehearsal songfestival

IJslandse inzending (foto credits: Mummi Lú)

Songfestival Rehearsal 2022

De Songfestival rehearsals zijn erg belangrijk. Een rehearsal is een repetitie. Tijdens de rehearsals staan de deelnemers voor het eerst op het podium in Italië.

De Eurovision bookmaker odds zullen grote schommelingen vertonen vanaf het moment dat deze repetities beginnen. Dan is goed te zien hoe de act er uit komt te zien én is te beoordelen of er zuiver wordt gezongen.

Wanneer starten de Eurovisie Songfestival 2022 rehearsals? De Songfestival rehearsals starten op 30 april 2022.

italy eurovision 2022

Italië Songfestival

Door de overwinning van de Italiaanse rockband Måneskin in 2021 is Italië de organisator van het Eurovisie Songfestival 2022.

Het is voor Italië 30 jaar geleden dat het voor het laatst het Songfestival organiseerde. Toto Cutugno won het liedjesfestijn in 1990 met het nummer Insieme 1992. Met de winst in 2021 brengen de Italianen hun totaal aan songfestivaloverwinningen op drie.

In 1964 was Gigliola Cinquetti met Non Ho l’Età de eerste Italiaanse songfestivalwinnaar ooit.

Net als in Nederland was het in Italië een hele strijd tussen de verschillende steden over wie het Eurovisie Songfestival 2022 zou mogen organiseren.

Ook in Italië konden alle geïnteresseerde steden een bidbook indienen. In het bidbook verkoop je stad zo goed mogelijk.waarom jouw stad de stad is die het evenement zou moeten organiseren.

Maar liefst 17 Italiaanse steden deden een gooi naar de organisatie.

De EBU en de RAI kwamen met behoorlijke eisen waar de locatie aan zou moeten voldoen. De capaciteit van de locatie zou minimaal 8.000 bezoekers moeten aankunnen. Daarnaast moesten er in de directe omgeving minimaal 2000 hotelkamers beschikbaar moeten zijn.

Songfestival 2022 in Turijn

In welke stad wordt het Eurovisie Songfestival 2022 gehouden? Op basis van alle eisen en de bidbooks heeft de RAI gekozen voor Turijn. En dus verhuist het hele Eurovision circus van Ahoy Rotterdam naar het Italiaanse Turijn.

winnaar songfestival 2022

Winnaar Songfestival 2021

Italië won het Eurovisie Songfestival 2021. De band Måneskin spetterde van het toneel in Ahoy met het rocknummer genaamd Zitti e bueno. In het Nederlands betekent dit Zwijg en gedraag je. Italië won het Eurovisie Songfestival met een puntentotaal van 524.

Songfestival 2021 finale

De finale van het Eurovisie Songfestival 2021 was bloedstollend spannend. Nadat de punten van de Europese vakjury’s bekend waren gemaakt, bleven er twee favorieten over. Frankrijk met de bloedmooie Barbara Pravi en het net zo mooie nummer Voilà en Zwitserland met Gjon’s Tears met het song Tout l’Univers.

Beide songs waren rustige Franstalige liedjes. Maar toen moesten de punten van de Europese kijkers nog worden bekendgemaakt.

De kijkers in Europa stemden massaal voor de de Italiaanse rockband Maneskin. Het Europese publiek bracht Italië met 318 punten van de vierde plaats bij de vakjury naar de eerste plaats in de eindstand van ESC.

rehearsals

Noorwegen – Subwoolfer (foto credits: NRK)

Verliezers songfestival 2021

En dan de verliezers. Nou ja, het was de finale dus wanneer je die behaalt ben je sowieso een winnaar. Voor Nederland gold dit niet. Nederland was al automatisch geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival omdat Nederland het organiserende land was.

Nederland de grote verliezer

Nederland sloeg een compleet modderfiguur. De Nederlandse inzending van Macrooy kreeg voor Birth of a new age van de vakjury slechts elf punten. In vergelijking met de stemmen van de Europese kijker nog veel, want die gaven Nederland nul punten.

En dat is toch ook niet geheel verwonderlijk. Hoe kon de Nederlandse selectie commissie een dergelijk nummer inzenden. Cornald Maas heeft het altijd maar over de eenvoud en authenticiteit dat een nummer moet hebben. Zelf ben ik wel klaar met die interessant doenerij.

Je hoeft geen muziekkenner te zijn om direct te kunnen horen dat het nummer van Macrooy geen schijn van kans zou gaan maken. En dan hebben we het nog niet eens over de performance en de act die werd uitgevoerd door Macrooy en de dansers.

Overigens was Nederland niet het enige land dat nul punten kreeg van de kijker. Ook Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Spanje kunnen zich met hun inzending achter de oren krabben.

Nul punten behalen? Dan moet je je als Nederlandse songfestivalcommissie en AVROTROS toch wel eens behoorlijk in de spiegel kijken. Maar ook vanuit de media is er eigenlijk totaal geen kritiek gekomen op de selectie commissie en de inzending van 2021. Heel apart.

Sineke makkelijk slachtoffer

Nog steeds doet men lacherig over de inzending van Sineke in 2010. En terecht. Maar zij wist tenminste nog punten (14) binnen te halen.

En ja, dat was niet in een finale maar in een halve finale. Maar voor Jeangu Macrooy was er geen halve finale. Die was rechtstreeks geplaatst voor de ‘grande’ finale.

italie songfestival

Maneskin

Songfestivalwinnaar Måneskin zorgde voor flink wat ophef omdat er sprake zou zijn geweest van drugsgebruik tijdens de finale van het songfestival. Dit werd later ontkracht. Als je het nog niet wist, Maneskin betekent maanlicht.

Het feit dat Italië de harten van de Europese kijker veroverde was zeker niet alleen te wijten aan de muzikale inbreng. Ook zanger Damiano David veroverde de harten van de overwegend vrouwelijke of mannen liefhebbende kijkers.

Tijdens de finale van het songfestival ontplofte Twitter, met name om de verschijning van frontman van de band Damiano David. Vrouwelijk en mannelijke kijkers raakten niet uitgesproken over de knappe Italiaanse zanger. Het ging vooral om zijn strakke broek en de jukbeenderen. De kijker kreeg het er warm van.

Wat weten we over Damiano David? Hij is nog maar 22 jaar en de band Maneskin werd al opgericht in 2016. Een jaar later werden ze tweede in X-Factor Italië.

Heeft Damiano David een vriendin? Ja, hij heeft een relatie met influencer en model Giorgia Solari. En geef hem eens ongelijk!

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Giorgia Soleri (@giorgiasoleri_)

Uitslag Eurovisie Songfestival 2021

Er deden 26 landen deden mee aan de finale van het Eurovisie Songfestival 2021. Nederland behaalde 11 punten en eindigde daarmee op de 23e plaats. Bekijk hieronder de gehele eindstand van 2021:

  1. Italië (524 punten)
  2. Frankrijk (499 punten)
  3. Zwitserland (432 punten)
  4. IJsland (378 punten)
  5. Oekraïne (364 punten)
  6. Finland (301 punten)
  7. Malta (255 punten)
  8. Litouwen (220 punten)
  9. Rusland (204 punten)
  10. Griekenland (170 punten)
  11. Bulgarije (170 punten)
  12. Portugal (153 punten)
  13. Moldavië (115 punten)
  14. Zweden (109 punten)
  15. Servië (102 punten)
  16. Cyprus (94 punten)
  17. Israël (93 punten)
  18. Noorwegen (75 punten)
  19. België (74 punten)
  20. Azerbeidzjan (65 punten)
  21. Albanië (57 punten)
  22. San Marino (50 punten)
  23. Nederland (11 punten)
  24. Spanje (6 punten)
  25. Duitsland (3 punten)
  26. Groot-Britannië (0 punten)

Winnaars Eurovisie Songfestival

Het Eurovisie Songfestival wordt sinds 1956 georganiseerd. Elk lid van de EBU (Europese Radio Unie) mag meedoen aan het Eurovisie Songfestival (Eurovision Songcontest). Dat is de reden dat er ook landen buiten Europa meedoen.

Ierland won het Songfestival het meest, zeven keer in totaal. Zweden wist het songfestival zes keer te winnen, Nederland vijf keer.

Songfestival winnaars

1956 – Zwitserland – Lys Assia – Refrain
1957 – Nederland – Corry Brokken – Net als toen
1958 – Frankrijk – André Claveau – Dors mon amour
1959 – Nederland – Teddy Scholten – Een beetje
1960 – Frankrijk – Jacqueline Boyer – Tom Pillibi
1961 – Luxemburg – Jean-Claude Pascal – Nous les amoureux
1962 – Frankrijk – Isabelle Aubret – Un premier amour
1963 – Denemarken – Grethe & Jørgen Ingmann – Dansevise
1964 – Italië – Gigliola Cinquetti – Non ho l’età
1965 – Luxemburg – France Gall – Poupée de cire, poupée de son
1966 – Oostenrijk – Udo Jürgens – Merci Chérie
1967 – Engeland – Sandie Shaw – Puppet on a string
1968 – Spanje – Massiel – La, la, la
1969 – Spanje – Salomé – Vivo cantando
1969 – Frankrijk – Frida Boccara – Un jour, un enfant
1969 – Nederland – Lenny Kuhr – De troubadour
1970 – Ierland – Dana – All kinds of everything
1971 – Monaco – Séverine – Un banc, un arbre, une rue
1972 – Luxemburg – Vicky Leandros – Après toi
1973 – Luxemburg – Anne-Marie David – Tu te reconnaitras
1974 – Zweden – ABBA – Waterloo
1975 – Nederland – Teach-In – Ding a dong

eurovisie songfestivalIn 1975 won Teach In namens Nederland het Songfestival

1976 – Engeland – Brotherhood of Man – Save Your Kisses for Me
1977 – Frankrijk – Marie Myriam – L’oiseau et l’enfant
1978 – Israël – Izhar Cohen – A-ba-ni-bi
1979 – Israël – Milk & Honey – Hallelujah
1980 – Ierland – Johnny Logan – What’s another year
1981 – Engeland – Bucks Fizz – Making your mind up
1982 – Duitsland – Nicole – Ein bißchen Frieden
1983 – Luxemburg – Corinne Hermès – Si la vie est cadeau
1984 – Zweden – Herreys – Diggi-loo diggi-ley
1985 – Noorwegen – Bobbysocks – La det swinge
1986 – België – Sandra Kim – J’aime la vie
1987 – Ierland – Johnny Logan – Hold me now
1988 – Zwitserland – Céline Dion – Ne partez pas sans moi
1989 – Joegoslavië – Riva – Rock Me
1990 – Italië – Toto Cutugno – Insieme: 1992
1991 – Zweden – Carola Häggkvist – Fångad av en stormvind
1992 – Ierland – Linda Martin – Why me?
1993 – Ierland – Niamh Kavanagh – In your eyes
1994 – Ierland – Paul Harrington & Charlie McGettigan – Rock ’n roll kids
1995 – Noorwegen – Secret Garden – Nocturne
1996 – Ierland – Eimear Quinn – The voice
1997 – Engeland – Katrina & the Waves – Love shine a light
1998 – Israël – Dana International – Diva
1999 – Zweden – Charlotte Nilsson – Take me to your heaven
2000 – Denemarken – Olsen Brothers – Fly on the wings of love
2001 – Estland – Tanel Padar, Dave Benton en 2XL – Everybody
2002 – Letland – Marie N – I wanna
2003 – Turkije – Sertab Erener – Every way that I can
2004 – Oekraïne – Ruslana – Wild Dances
2005 – Griekenland – Helena Paparizou – My Number One
2006 – Finland – Lordi – Hard Rock Halleluja
2007 – Servië – Marija Šerifović – Molitva
2008 – Rusland – Dima Bilan – Believe
2009 – Noorwegen – Alexander Rybak – Fairytale
2010 – Duitsland – Lena – Satellite
2011 – Azerbeidzjan – Ell & Nikki – Running scared
2012 – Zweden – Loreen – Euphoria
2013 – Denemarken – Emmelie de Forest – Only teardrops
2014 – Oostenrijk – Conchita Wurst – Rise like a Phoenix
2015 – Zweden – Måns Zelmerlöw – Heroes
2016 – Oekraïne – Jamala – 1944
2017 – Portugal – Salvador Sobral – Amar pelos dois
2018 – Israël – Netta – Toy
2019 – Nederland – Duncan Laurence – Arcade
2020/21 – Italië – Måneskin – Zitti E Buoni

Hoe vaak won Nederland het Songfestival?

Nederland heeft vijf keer het Eurovisie Songfestival gewonnen. Dit zijn de Nederlandse deelnemers die het Songfestival wisten te winnen:

jaarartiestliedje
1957Corry BrokkenNet als toen
1959Teddy Scholten'n Beetje
1969Lenny KuhrDe troubadour
1975Teach-InDing-a-dong
2019Duncan LaurenceArcade

Doet Nederland het goed met vijf overwinningen? Ja, zoals je in onderstaande grafiek ziet staan we gedeeld op de derde plek met meeste overwinningen. Ierland is koploper met zeven overwinningen, gevolgd door Zweden met zes Eurovisie Songfestival overwinningen.

songfestival winnaars

Nederland Songfestival 2022

Na de blamage van 2021 is Nederland weer toe aan een goede inzending. Nederland kreeg in 2021 slechts 0 punten van de Europese kijker voor het ‘liedje’ van Jeangu Macrooy.

De voor vele volslagen onbekende S10 zal Nederland vertegenwoordigen tijdens het Eurovisie Songfestival 2022 in Italië. Dit is zo besloten door de AVROTROS en bijbehorende selectiecommissie. S10 is een 21-jarige zangeres en rapper.

Nederland op de goede weg

Van 2005 t/m 2012 wist Nederland maar liefst 8 keer achter elkaar niet de Songfestival finale te behalen. In 2013 brak Anouk met het nummer ‘Birds’ deze negatieve traditie en behaalde een 9e plek in de finale.

Door de deelname van Anouk is het voor andere A-artiesten nu ook een optie geworden om deel te nemen aan het Songfestival. Voorheen was men van mening dat deelname aan het Songfestival ‘not done’ was. Het zou je carrière kunnen schaden en het deelname zou niet cool zijn.

Anouk zette een trend en sindsdien wist Nederland, op de inzending van Trijntje Oosterhuis na, elk jaar de finale te halen.

In 2014 behaalden Ilse de Lange en Waylon een knappe tweede plaats als duo The Common Linnets met het liedje ‘Calm after the storm’. 2015 was weer een rampjaar. Trijntje Oosterhuis wist in een lelijke jurk de finale niet te halen.

Daarna volgde allemaal Songfestival finale jaren:

  • 2016 Douwe Bob (Slow Down), 11e plek
  • 2017 OG3NE, (Lights and Shadows), 11e plek
  • 2018 Waylon, (Outlaw in ‘em), 18e plek
  • 2019 Duncan Laurence (Arcade), 1e plek
  • 2021 Jeangu Macrooy (Birth of a new age), 23e plek

Hopelijk weet S10 de Songfestival 2022 finale te behalen en de goede reeks van Nederland voort te zetten.

cornald maas songfestival

de bekende Cornald Maas woordjes

Cornald Maas bepaalt

In veel landen zijn het de kijkers die bepalen welke inzending hun land mag gaan vertegenwoordigen. In Nederland bepaalt een commissie van ‘kenners’ uit de muziekwereld wie Nederland gaat vertegenwoordigen.

Dezelfde commissie kwam ook tot de geweldige beslissing om Jeangu Macrooy in 2020 en 2021 af te vaardigen.

De Nederlandse Songfestival commissie bestaat dit keer uit:

  • Eric van Stade (directeur van AVROTROS)
  • Cornald Maas (theaterkenner)
  • Jan Smit (schlager zanger / presentator)
  • Sander Lantinga (puber DJ – ik ben fan trouwens)
  • Coen Swijnenberg (duo met Sander Lantinga)
  • Joyce Hoedelmans (teamleider AVROTROS)

Naar mijn mening is het vreemd dat een commissie die de keuze van de de Nederlandse artiest en het liedje bepaald uit deze mensen bestaat.

Songfestival commissie eisen

De commissie had aangegeven dat het lied in staat moet zijn om in de competitie te overleven. Hadden ze die regel bij de vorige selectieprocedure geschrapt? Daarnaast “moet de song persoonlijk en onderscheidend zijn, het liefst een persoonlijk verhaal”. Je hoort het Cornald Maas al bijna 20 jaar zeggen.

Davina Michelle naar Songfestival?

Veel songfestival fans en kijkers van het Songfestival in Nederland vorig jaar waren zeer te spreken over het gastoptreden van Davina Michelle. Volgens velen moest Davina Nederland gaan vertegenwoordigen tijdens Eurovision 2022.

Davina zelf denkt daar iets anders over al sluit ze een deelname in de toekomst niet uit.

Nederlandse inzending: S10 De Diepte

S10, haar echte naam is Stien den Hollander zal Nederland vertegenwoordigen tijdens het Eurovisie songfestival 2022. Het liedje heet ‘De Diepte’ en is een droevig liedje met een pakkend refrein.

Je zou haar kunnen kennen van de song ‘Adem je in’. In 2021 scoorde ze hier een hit mee.

Ze was 17 jaar oud toen ze tekende bij het Nederlandse hiphoplabel Noah’s Ark. Als aanstormend muziektalent won ze eerder al een Edison.

Ze bracht o.a. de ep’s Antipsychotica (2017) en Lithium (2018) uit.  Beide namen van medicijnen tegen psychoses en bipolaire storingen.

Stien den Hollander heeft zelf een bipolaire stoornis en werd al meerdere keren opgenomen in een kliniek vanwege depressies en psychoses. S10 wordt geroemd omdat ze durft te zingen over haar ziekte.

Maakt Nederland een kans met S10 om op de overwinning in Italië? Jazeker, Nederland staat in de top 10 van de bookmakers. Veel zal afhangen van de uitvoering op het podium.

We gaan het zien tijdens de halve finale op 10 mei 2022. Want die moet eerst nog overwonnen worden om vervolgens zaterdag in de finale te mogen staan.

S10 Nederland songfestival

foto credits: Marie Wynants

S10 De diepte songtekst

Ken je het gevoel dat
Dat je droom niet uitkomt?
Ben je weleens bang
Dat het altijd zo blijft?
Want het regent alle dagen
En ik zie geen hand voor ogen
Jij en ik toch samen
Dat zal altijd zo zijn

Ta da da…

Hier in de diepte hoor ik steeds maar weer je naam
Oh mijn lief, wat moet ik nou?
Ik zit diep en ik wil jou niet laten gaan

Ik schuil onder de tafel
En ik hoop dat jij me vindt
Ik wacht al heel de avond
Oh ik lijk wel een kind
Ik bijt weer op mijn tanden
En ik weet dat jij dat ook doet
Maar God, wat moet ik anders?
Wanneer is het genoeg?

Ta da da…

Hier in de diepte hoor ik steeds maar weer je naam
Oh mijn lief, wat moet ik nou?
Ik zit diep en ik wil jou niet laten gaan
Nee nee, nee nee
Jou niet laten gaan

Ta da da…

Hier in de diepte hoor ik steeds maar weer je naam
Oh mijn lief, wat moet ik nou?
Ik zit diep en ik wil jou niet laten gaan

lyrics S10 Eurovision song contest 2022

Winnaar songfestival 2022

Wie wint het Eurovisie songfestival 2022? De winnaar van het Eurovisie Songfestival 2022 is Oekraïne met het liedje “Stefania” van Kalush Orchestra. Ik hoor je zeggen “Hallo redactie van Intikkertje, de finale is pas 14 mei, dus de winnaar is nog niet bekend”.

Dat klopt. Maar de cijfers van de bookmakers zijn zo duidelijk, dat het wel heel raar moet lopen wil Oekraïne het songfestival niet winnen. Wij schatten de kans 50% in dat Oekraïne het Eurovisie songfestival 2022 wint.

winnaar songfestival 2022

Voorbeschouwing songfestival 2022

Kijken we naar alle inzendingen van dit jaar dan is er niet een inzending die er muzikaal gezien bovenuit springt. De inzendingen van Italië, Zweden en Engeland zijn kwalitatief sterke inzendingen. Grote kans dat zij in de top-5 gaan eindigen.

Spanje, Polen, Griekenland, Noorwegen en Nederland zijn kandidaten om in de top 10 te eindigen.

Europa stemt voor Oekraïne

Verwacht wordt dat de kijker zijn stem zal uitbrengen voor Oekraïne met de inzending “Stefania” van de band Kalush Orchestra.

Elk land geeft punten die op twee manieren worden gegeven:

  1. vakjury (50%)
  2. televoting (50%)

De deelnemers treden twee keer op: één keer voor de vakjury (op 13 mei) en één keer voor de tv-kijkers (14 mei).

televoting

Punten vakjury

Verwachting is dat bij de vakjury de sympathie vote minder een rol zal spelen dan bij de stem van de kijker. Vakjury’s bestaan vaak uit mensen uit de muziekindustrie. Zij baseren hun stem op muzikale kwaliteiten en de uitvoering.

Omdat tijdens de uitslag van het songfestival eerst de punten van de vakjury bekend worden gemaakt, denken wij dat de kans groot is dat Oekraïne’s aandeel aan punten hier achterblijft.

Televoters stemmen voor Oekraïne

Dit zal dus zeer waarschijnlijk worden goedgemaakt als na de punten van de vakjury de punten van de televoters volgen. Daarma wordt er gestart met het land dat het minste aantal punten heeft behaald van de televoters. Vervolgens gaat men naar het eerst volgende land, tot het land dat de meeste punten heeft gekregen van de kijkers.

Het laatste land met de meeste punten van de televoters zal volgens ons met meer dan 50% kans Oekraïne zijn.

Als land hoef je niet van elk stemmende land (veel) punten te halen. Het land dat wint krijgt natuurlijk van behoorlijk wat landen de 12 points. Maar het gaat erom dat je steeds wat punten haalt. Af en toe vier punten en een keer acht, op die manier win je het songfestival.

En daar zit hem de crux. Uit vrijwel elk land in Europa zal Oekraïne punten krijgen. Wij denken dat vooral de landen die dichtbij Oekraïne 12 punten zullen geven.

hoe laat begint het songfestival

Inzending Israël Michael Ben David (photo: Shahar Arbi)

Luister alle liedjes Songfestival 2022

Nederland

S10 – de diepte

Top 10 haalbaar voor S10

De Nederlandse inzending is catchy en klinkt international. Zangeres S10 schreef het nummer ‘de diepte’ zelf. In het refrein klinkt ‘oehoe’ en ‘ahaa’. Dit komt een aantal keer in het nummer terug en hierdoor blijft het liedje ook internationaal hangen.

Met een liedje in de oorspronkelijke taal begeef je je op gevaarlijk ijs. Statistieken wijzen uit dan zingen in de eigen taal zelden goed uitpakt.

De 21-jarige zangeres blijft tekstueel dichtbij zichzelf. Ze zingt over donkere dagen en angsten. Eerder schreef S10 al nummers over haar psychische problemen.

Met deze inzending zet er een top 5 in dit jaar.  In ieder geval hoeven we ons, in tegenstelling tot de inzending van vorig jaar van Jeangu Macrooy, niet te schamen voor de inzending.

Roemenië

WRS – Llámame

Dit is de guilty pleasure song van dit songfestival. Er zitten Spaanse woorden in verweven. Bij het horen van dit liedje krijg je zin in de zomer. Het pakkende refreintje bestaat slechts uit vier woorden.

De vrolijke guilty pleasure van Roemenië bungelt (volgens mijn mening)  onterecht onderaan bij de bookmakers. Het nummer ‘Llámame’ van WRS is vrolijk, blijft hangen en heeft echt hitpotentie. Het klinkt als een liedje dat je op vakantie hoort en niet meer uit je hoofd krijgt.

Eigenlijk is het gewoon een lekker fout liedje. Net als de inzending van Malta van Serhat in 2019 met ‘Say Na na na’. Al was die nog fouter. En soms is fout gewoon heel goed.

Italië

Mahmood & BLANCO – Brividi

R&B Hiphop met Italiaans sausje

Mahmood deed al eerder mee aan het Eurovisie Songfestival. In 2019 (Israël) veroverde Mahmood met het indringende nummer Soldi de harten van de Europese kijker met een tweede plek. Die clip is inmiddels al 190 miljoen keer via YouTube bekeken.

Mahmood is zoon van een Sardijnse moeder en een Egyptische vader.

Het nummer Brividi is een liefdesduet met zanger Blanco. Mahmood en Blanco wonnen samen het Sanremo festival. De winnaar van dit festival is de jaarlijkse inzending voor het Songfestival.

Brividi betekent rillingen en gaat over de liefde van twee jongens en het verlangen naar elkaar. Een deel van conservatief Italië staat dan ook niet achter het nummer.

Vorig jaar won Maneskin voor Italië en bij de bookmakers staat Italië ook dit jaar als een van de grote favorieten genoteerd.

Oekraïne

Kalush Orchestra – Stefania

Europa kroont Oekraïne tot winnaar

In eerste instantie zou Alina Pash Oekraïne vertegenwoordigen. Zij trok zich terug na de ophef over het vervalsen van reisdocumenten naar de Krim. De nummer twee Kalush Orchestra zal nu Oekraïne vertegenwoordigen.

Het nummer Stefania begint met traditionele Oekraïense volkszang.  Die combinatie doet het altijd goed bij het Eurovisie publiek. Daarna volgt een stukje eigentijdse, hip-hop en rap. Het traditionele begin gevolgd door moderne hip-hop is een pakkende vondst. Met de tonen van de Oekraïense Sopilka (fluit) wordt het traditioneel etnische gevoel nog eens versterkt.

Het nummer Stefania betekent ‘kroon’ en voelt als een emotioneel krachtig Oekraïens statement van soevereiniteit en trots. Het nummer klinkt strijdvaardig. Dat gevoel, in combinatie met sympathie votes door de situatie in Oekraïne, zal het geteisterde land hoe dan ook tot winnaar kronen.

Duitsland

Malik Harris – Rockstars

The Script met Eminem sausje

Zodra het liedje begint denk je ‘waar ken ik dit van’? We helpen je een handje. Het is een vleugje the Script wat in het refrein een Eminem sausje krijgt.

Het is een aardige radio song maar meer ook niet. De nationale finale was live op de Duitse televisie te zien. Het niveau was zeer slecht.

Duitsland zit als ‘big 5’ land elk jaar automatisch in de finale. Waarschijnlijk zijn ze daarom zo laks en niet kritisch. De laatste twee edities behaalde Duitsland welgeteld 0 punten.

Albanië

Ronela Hajati – Sekret

Zomerse opzwepende Balkan pop

Een pakkend begin met een Albanese doedelzak zal het songfestival publiek in de zaal in extase brengen. Het opzwepende Sekret is krachtig mede door de traditionele sound. Een lekker nummertje dat je harder zet in de auto als het zonnetje schijnt.

Naast Albanees wordt er ook Spaans en Engels gezongen. Een slimme zet want dit maakt het nummer iets toegankelijker en zo kun je het refrein lekker meeblèren.

Essentieel bij dit nummer zal de staging en dans zijn. Wil dit bombastische nummer de finale halen, dan zal het van het podium moeten spatten.

Bulgarije

Intelligent Music Project – Intention

Rock dat nergens rockt

Bulgarije gaat op de rock tour nadat Italië daar vorig jaar succes mee boekte. Succes zal Bulgarije hier zeker niet mee halen. Het is een nietszeggend rock nummer van een in de midlife crisis bivakkerende groep mannen.

Het intro begint met gitaren en het klinkt als het begin van de muziek in slechte video game. Het nummer gaat nergens naartoe. En al zeker niet naar de finale.

Letland

Citi Zēni – Eat your salad

Blender Jazz

Hier is een aantal muziekstromingen door de blender gegooid. Jazz, hiphop, rap en om het af te maken nog wat pop elementen. Zeker geen winnaar, maar voor Letse begrippen beste aardig. Letland wist alleen in 2015 en 2016 de finale te halen.

De tekst begint met ‘Instead of meat I eat veggies and pussy’. Dat laatste is volgens de EBU verboden om te zingen. Grote kans dat het publiek in de zaal keihard ‘pussy’ zal zingen, waar de zanger zich stil houdt.

Het nummer gaat over duurzaamheid en plantaardig eten en heeft een seksueel tintje. Het rappen doet denken aan MC Miker G & DJ Sven’s Holiday Rap uit de jaren 80.

Deze inzending zal balanceren tussen wel of geen finale.

Montenegro

Vladana – Breathe

Ouderwets ballad

Vladana schreef dit nummer nadat haar moeder aan Covid overleed. Het is eerbetoon aan alle corona slachtoffers en hun families.

Het nummer is een female power ballad en doet erg ouderwets aan. Op zich zou dit niet erg zijn maar in dit geval wel.

Montenegro zit in de tweede halve finale, een halve finale met weinig rustige nummers. Dat zou de kans op een finale kunnen vergroten. Maar wij zullen er geen traan om laten als het bij een halve finale blijft.

Servië

Konstrakta – In corpore sano

Song about Meghan Markle hair

Konstrakta zingt ‘What’s the secret of Meghan Markle’s healthy hair?’. Tsja wat zal het geheim zijn van het gezonde haar van Meghan Markle. Bij Letland zingen ze ‘Eat your salad’ en bij Noorwegen ‘Give that wolf a banana’. Gezondheid is blijkbaar een hot issue.

Wist je dat er een Servische voorselectie met halve finales heeft plaatsgevonden met 36 liedjes. En dat je er dan dit nummer als winnaar uit de bus komt is toch haast niet te geloven.

Een liedje met een (satirische) boodschap in de eigen taal is erg moeilijk over te brengen. Dit gaat Europa niet begrijpen.

Frankrijk

Alvan & Ahez – Fulenn

Authentiek met elektronische bites

Veel mensen zijn heel enthousiast over deze inzending van Frankrijk. Ik heb het nu een paar keer gehoord en ik hoor gewoon niet wat er goed is aan dit nummer. Smaken verschillen zullen we maar zeggen.

Het is een authentiek lied met moderne elektronische klanken en samples. Er wordt in het Bretons gezongen maar vocaal schort het er nog behoorlijk aan.

Zelf was SOA onze favoriet om het Franse nationale songfestival te winnen, maar het mocht niet zo zijn.

Litouwen

Monika Liu – Sentimentai

Ze weet haar liedje goed te verkopen

Het is de eerste keer in twintig jaar dat Litouwen een lied in het Litouws stuurt. Dit ouderwetse met jaren 70 sound overgoten liedje doet een beetje Frans aan. Het kabbelt voort en er gebeurd verder niks. Monika weet het wel goed te performen.

Een lekker nummer voor de zondagochtend bij je croissantje. Maar het heeft geen schijn van kans tussen al het songfestival geweld.

Moldavië

Zdob & Frații – Trenulețul

Vrolijke etnopop met halve finale als eindstation

Vrolijke etnopop waarin je in een trein stapt en na drie minuten weer kunt uitstappen. Deze act zal van het podium starten en veel punten uit Oost-Europa verzamelen.

Maar de trein zal de finale niet halen, maar het levert je wel een glimlach op.

Slovenië

LPS – Disko

LPS staat voor Last Pizza Slice, hoe toepasselijk want we zijn in Italië! Een popliedje met jazzy vibes gespeeld door een bandje dat optreedt zoals dat in de jaren 80 ging.

Het liedje is toegankelijk, de presentatie is nerdy en deze inzending zal onderaan eindigen. En toch klinkt het wel lekker.

Kroatië

Mia Dimšić – Guilty pleasure

Vocaal gezien veel te vlak en nergens origineel of verrassend. Liedje heeft veel weg van het nummer ‘Willow’ van Taylor Swift.

Mia droomt in het liedje van een man die ze niet kan krijgen. Na haar uitvoering kan ze gaan dromen van een plek in de finale. Het zal zeer waarschijnlijk bij dromen blijven, maar in een eerste halve finale met veel mindere inzendingen weet je het maar nooit.

Noorwegen

Subwoolfer – Give that wolf a banana

Een gelikt geproduceerde inzending van de Noren. Een nummer dat zo gedraaid kan worden op 538, maar bijzonder is het niet.

De originele outfits en de performance zullen zeker opvallen bij de kijker en dit zal de nodige televote stemmen opleveren. Waarschijnlijk zal deze inzending bij de jury iets minder in de smaak vallen.

De finale lonkt voor Noorwegen en een top 10 notering behoort tot de mogelijkheden. Want er zijn altijd genoeg mensen die voor het ludieke commerciële kiezen.

Denemarken

REDDI- The show

De band REDDI bestaat volledig uit vrouwen. Maar verwacht er niet al te veel van. Ze ‘zingen’ een gedateerd nummer dat begint als een ballad en dan zogenaamd plotseling komen de gitaren en wordt het punk rock. Gaaaaap.

Deze inzending zal het vooral moeten hebben van de staging. Bulgarije zit in dezelfde halve finale en heeft eenzelfde sound en vibe.

Griekenland

Amanda Tenfjord – Die together

Concurrentie voor S10

De song begint uniek. De eerste minuut hoor je alleen haar stem in een soort van elektronische vervorming. (vocoder). Daarna wordt er voorzichtig muziek toegevoegd om vervolgens een bombastische weg in te slaan.

Belangrijk is hoe het er op het podium uit komt te zien. Versterkt de performance het liedje dan kan dit top 10 eindigen.

Griekenland zit net als Nederland in de eerste halve finale. Beide nummers zijn gevoelig en strijden meer om dezelfde televote. Een concurrent van onze eigen S10.

IJsland

Sigga, Beta & Elín – Með hækkandi sól

Zweden

Cornelia Jakobs – Hold me closer

Ierland

Brooke – That’s rich

Ierland wist zich in 2018 voor het laatst te kwalificeren voor de finale. De kans lijkt klein dat er dit jaar een finale plaats inzit. Dit eigentijds popliedje is aardig maar niet meer dan dat.

Israël

Michael Ben David – I.M

Ben zelf geen fan van dit soort ‘overdreven’ inzendingen. De inzending is een smeltkroes van verschillende muzikale stromingen waardoor het wat chaotisch overkomt.

Cyprus

Andromache – Ela

Finland

The Rasmus – Jezebel

Georgië

Circus Mircus – Lock me in

Oostenrijk

LUM!X feat. Pia Maria – Halo

Malta

Emma Muscat – Out of sight

In februari won Emma Muscat de nationale finale in Malta met ‘Out Of Sight’. Het liedje deed het niet goed bij de bookmakers. Dus besloot de omroep een ander lied in te zenden met de titel ‘I Am What I Am’. Blijkbaar kun je van liedje wisselen als het niet lekker scoort. Dit zou toch niet moeten kunnen?

Terug naar het liedje. Een zwakke ballad werd ingewisseld voor een andere zwakke ballad. Ze hebben een koortje toegevoegd maar het liedje gaat nergens naar een climax. Tussen al het songfestivalgeweld zal dit 13 in een dozijn liedje waarschijnlijk ondersneeuwen.

Portugal

Maro – Saudade, Saudade

Portugal laat zich weer van z’n beste kan zien. Dit nummer is voor mij hét pareltje van dit Eurovisie Songfestival. Een inzending waar in melodie en tederheid de liefde, samenhorigheid en vrede afspatten.

In 2017 won Salvador Sobral voor Portugal met een liedje dat je naar de strot greep. Het is de Portugezen dit keer weer gelukt om te laten horen waarom muziek zo universeel is.

Australië

Sheldon Riley – Not The Same

België

Jérémie Makiese – Miss you

Zwitserland

Marius Bear – Boys do cry

San Marino

Achille Lauro – Stripper

Zes shows organiseren met 76 artiesten en liedjes en dan komt dit er uit als winnaar? San Marino denkt met een kopie van Maneskin,de winnaar van 2021, kans te maken op de overwinning. Ontbloot lijf, tattoos, zwarte nagellak en een rockliedje. Net als Maneskin niet mijn ding. Wel de jouwe?

Estland

 Stefan – Hope

Ierland

Brooke – That’s rich

Noord-Macedonië

Andrea – Circles

“Iets zegt me dat je niet luistert,” zingt Andrea in het refrein van haar Eurovisie-inzending Circles. Nou, ik heb wel geluisterd maar ik voel totaal niet de behoefte om het nog een keer te beluisteren.

Polen

Krystian Ochman – River

Polen met Lana del Rey vibes

Dit is een van de beste nummers van dit songfestival. Daarnaast heeft zanger Ochman een prachtige stem. Niet voor niets wist hij in 2020 The Voice of Poland te winnen. Zijn coach was toen Michal Szpak (ESC 2016).

Het nummer heeft een Lana del Rey sound en heeft ook iets van het Dotan en Duncan Laurence stijltje wanneer hij zijn kopstem gebruikt.

De staging liet bij de Poolse nationale finale veel te wensen over. Gelukkig is men zich daar ook van bewust en zal er nog flink worden gesleuteld aan een goede performance. Mochten ze daarin slagen dan moet dit jaar een top-5 voor Polen mogelijk zijn.

Tsjechië

We Are Domi – Lights off

Spanje

Chanel – SloMo

Chanel, de winnaar van het Benidorm Festival, wordt door Spanje afgevaardigd naar het Songfestival. Best raar want de meidengroep Tanxugueiras won de stemming bij zowel het zaalpubliek als de kijkers thuis.

Chanel eindigde bij de televoting slechts derde. Maar de punten van de jury van de tv-show wogen in het eindklassement veel zwaarder mee.

En dan het liedje. Een dertien sombreros in een dozijn liedje. Wel twaalf punten voor het uiterlijk van Cubaans-Spaanse zangeres, maar daar geven we geen punten voor.

4.5/5 - (75 stemmen)